«

»

REMCO: Constructii de cladiri industriale

Share

Ne place sau nu ne place, trebuie sa ne reobisnuim cu ideea ca industria este baza oricarei economii reale, chiar si intr-o societate de consum. Investitiile de astazi se deosebesc de cele anterioare prin suplete, functionalitate si eficienta, parametri asigurati prin proiecte noi care includ termene reduse de realizare, cu respectarea tuturor exigentelor de calitate. Exista asemenea firme de constructii si in Romania, despre care citim in raspunsurile la intrebarile noastre, adresate domnului Ciprian Nanu – director de dezvoltare, Remco Romania.

 

Reporter: Anul 2008 va inregistra, probabil, o „explozie“ in materie de constructii, de unde si interesul firmelor de specialitate de a face fata unui asemenea ritm. Remco Romania va tine pasul acestei provocari?

Ciprian Nanu: Consideram ca anul 2008 este un an de consolidare a rezultatelor bune pe care le-am obtinut in anii trecuti, in domeniul realizarii cladirilor industriale. Ultimii 3 ani au fost o provocare pentru echipa noastra din Bucuresti, in sensul adaptarii la un ritm sustinut al noilor proiecte „greenfield“ in domeniul relocarii logistice sau a productiei. Deja avem un ritm si o calitate a produselor si serviciilor ce ne fac sa fim optimisti referitor la noile provocari din anii ce vin.

Rep.: Pentru investitori, secretul succesului in afaceri il reprezinta timpul scurt de realizare a obiectivelor planificate, respectand cali­tatea si fiabilitatea lor. Va puteti incadra in aceste exigente?

C.N.: Scurtarea ciclului constructiei unei cladiri industriale noi este unul dintre factorii majori de succes ai firmei noastre, datorat in principal sistemului de constructii Remco Building System. Acesta, combinat cu variantele tehnice eficiente oferite de echipa noastra, in ceea ce priveste raportul calitate-pret, repre­zinta indicii care fac din ce in ce mai multi clienti straini si romani sa opteze pentru a lucra cu Remco Romania.

Rep.: Ce gen de lucrari asigura Remco Romania, de la proiectare la realizarea finala a constructiei?

C.N.: Remco Romania proiecteaza, produce si monteaza, cu echipe specializate de muncitori romani, hale industriale in toate domeniile de activitate. Datorita nivelului de dezvoltare din economia romaneasca si datorita criteriilor de eficienta pe care le folosim, construim orice hala industriala cu deschideri peste 24 de m si cu suprafete generoase. Domeniile carora ne adresam sunt logistica si distributia, precum si cel al productiei industriale.

Rep.: Ce solutii aveti pentru asi­gu­rarea fortei de munca deficitare la multe societati implicate in sfera constructiilor?

C.N.: Politica firmei noastre este de a folosi forta de munca eficient, in functie de proiectele pe care le derulam. Imbinarea flexibilitatii si eficientei pentru un proiect sunt cele doua criterii de baza care, combinate, duc la realizarea constructiei in timp, in buget, conform proiectului. Nu simtim probleme majore in angajarea unor noi colegi, dar credem ca va trebui sa crestem responsabilizarea colaboratorilor, pe fiecare faza a derularii proiectului.

Rep.: Ce proiecte importante veti realiza in 2008?

C.N.: Am finalizat relocarea in afara Bucurestiului a unei fabrici foarte cunoscute de productie de paine, Spicul SA. A fost un proces complex, inceput de conducerea firmei Spicul acum cativa ani, prin cautarea de solutii fezabile de relocare. Pot sa precizez ca serviciile pe care le-am acordat fabricii Spicul au fost o combinatie de business development, relocare si constructie.

Alt proiect terminat este extinderea service-ului de camioane DAF al firmei Van Wijk Holding din Arad.

In momentul de fata, am reusit finalizarea in judetul Bihor a unei fabrici de produse electronice pentru firma belgiana Connectronics si vom continua, in aceeasi locatie, cu un alt proiect al firmei Centrum Transport.

Pentru a doua parte a anului, vom continua realizarea unui parc logistic in nord-estul Bucurestiului, dar si a unei fabrici pentru industria mobilei in judetul Mures.

…citeste articolul integral in Revista Constructiilor nr. 35 – martie 2008

 Daca v-a placut articolul de mai sus
abonati-va aici la newsletter-ul Revistei Constructiilor
pentru a primi, prin email, informatii de actualitate din aceeasi categorie!
Share

Permanent link to this article: https://www.revistaconstructiilor.eu/index.php/2008/03/29/remco-constructii-de-cladiri-industriale/

Lasă un răspuns

Adresa de email nu va fi publicata.