«

»

SRGF: Impactul crizei COVID-19 asupra Ingineriei Geotehnice din Romania

Share

Actuala pandemie generata de raspandirea virusului SARS-Cov2 are un profund impact economic, dincolo de cel sanitar si social, influentand negativ multe domenii de activitate, inclusiv cel al constructiilor, desi poate nu atat de vizibil in acest moment. Ca atare, si Ingineria Geotehnica, baza constructiilor (la propriu si la figurat) are de suferit, iar Societatea Romana de Geotehnica si Fundatii (SRGF) incearca sa fie aproape de membrii sai oferind acele elemente sau resurse pe care o societate profesionala non-profit le poate mobiliza in acest scop. 

Domeniul constructiilor si mentenanta infrastructurii existente, precum si dezvoltarea acesteia sunt activitati esentiale pentru economia Romaniei si a oricarei tari, de aceea trebuie depuse eforturi pentru continuarea acestei activitati, pentru mentinerea santierelor deschise si pentru continuarea investitiilor in domeniu. De aceea, in cele mai multe tari, inclusiv in Romania, in ciuda izolarii impuse populatiei si a restrangerii unor activitati, santierele de constructii au functionat in continuare.

Totusi, nesiguranta viitorului apropiat, lipsa unor masuri mai clare de sustinere a investitiilor statului in acest domeniu sau economico-financiare a facut ca piata sa resimta o oarecare stagnare a activitatilor. Marii actori globali isi protejeaza afacerile si investitorii, in timp ce deruleaza proiectele deja demarate, estimand ca efectele se vor simti in anii ce vor urma.

Acest moment este si unul de reflectie, de repozitionare, de posibila si necesara schimbare si opinia mea este ca asa trebuie privita criza pe care o traversam, ca pe o oportunitate care trebuie fructificata. Cel mai simplu exemplu este digitalizarea, care inregistra intarzieri majore in Romania in toate domeniile si care acum are ocazia de a-si accelera ritmul de dezvoltare. Lucram de acasa, tinem cursuri prin mijloace de comunicare la distanta, semnam electronic etc., lucruri pentru care intampinam multa rezistenta pana la acest moment de criza. Sigur, toate aceste mijloace de comunicare isi dovedesc in aceste zile nu numai avantajele, ci si limitele, dar chiar si asa, intoarcerea dupa criza la utilizarea doar a metodelor clasice ar fi un esec.

Este si un moment de dovedire a solidaritatii de grup, de breasla, un prilej de partajare a resurselor, care trebuie de asemenea fructificat pentru imbunatatirea modului de cooperare intre firmele si persoanele din cadrul unui domeniu de activitate.

In calitatea mea de Presedinte al Filialei Bucuresti a SRGF ma voi referi in continuare la actiunile pe care le-am intreprins si pe care le prevedem pentru membrii acestei filiale, in contextul definit mai sus.

Desi SRGF este o organizatie profesionala non-profit, cu buget foarte limitat, am incercat sa fim alaturi de membrii nostri pentru a le pune la dispozitie resursele de care dispunem sau despre care aflam informatii.

Astfel, am creat o platforma de discutii si partajare de resurse pentru membrii nostri (SLACK SRGF #coronavirus) unde se pot gasi informatii privind masurile SSM specifice acestei perioade, informatii utile pentru companii si angajati, masuri luate sau propuse pentru domeniul constructiilor, resurse documentare in liber acces / librarii de specialitate virtuale, oportunitati de finantare, cursuri de formare etc.

De asemenea, in luna martie 2020 am realizat un sondaj in randul membrilor SRGF Bucuresti referitor la impactul pandemiei asupra activitatilor lor. Dintre respondenti, 40% aveau activitati de proiectare, 32% de executie, 12% de studii geotehnice, majoritatea fiind firme mici, cu sub 20 de angajati. La finalul lunii martie 32% suferisera deja scaderi ale activitatii de pana la 20%, 24% de pana la 40%, 20% nu suferisera deloc scaderi, iar 16% scaderi de peste 40%. 64% dintre respondenti prevedeau scaderi ulterioare, in timp ce 32% estimau ca nu vor suferi un impact negativ. Vom reface acest sondaj in luna iunie pentru a vedea daca exista o evolutie in ceea ce priveste impactul asupra firmelor din domeniu. Pentru moment nu s-au desprins elemente specifice ale acestui domeniu, diferite de cele ale domeniului de constructii in general, dar daca acest lucru se va intampla, SRGF Bucuresti va face diligentele necesare fata de autoritati pentru a sustine firmele din domeniu.

SRGF Bucuresti a propus de asemenea oferirea de consultanta tehnica gratuita, la distanta, membrilor sai in perioada pandemiei, pentru rezolvarea unor probleme tehnice mai complicate.

Ca urmare a restrictiilor de deplasare si de intrunire, SRGF a trebuit sa ia decizia amanarii celei de-a XIV-a Conferinte Nationale de Geotehnica si Fundatii CNGF2020, evenimentul national principal al societatii noastre, desfasurat o data la 4 ani, care urma sa aiba loc in perioada 2 – 5 septembrie 2020 la Bucuresti, Ramada Parc. Astfel, noile date de desfasurare ale CNGF2020 sunt 2 – 4 iunie 2021, in aceeasi locatie.

Intrucat in preziua conferintei era prevazut un curs de formare pe un subiect de mare interes si actualitate, Utilizarea BIM in Ingineria Geotehnica, sustinut impreuna cu partenerul educational al CNGF2020, ALLBIM NET, pentru a folosi oportunitatea de care vorbeam mai devreme legata de digitalizare si tehnici de comunicare la distanta, dar si pentru a marca data prevazuta a evenimentului, am hotarat organizarea la data initial prevazuta (2.09.2020) a acestui curs, dar in sistem on-line.

Detalii despre acest eveniment, in curand.

Mergand pe aceeasi idee a modernizarii si digitalizarii, din toamna SRGF Filiala Bucuresti va propune cursurile de formare deja cunoscute, desfasurate impreuna cu Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti (UTCB), precum si webinare in format on-line, in special pentru membrii sai, dar si pentru alte persoane interesate.

Speram ca toate aceste masuri si actiuni sa vina in sprijinul membrilor nostri si al adaptarii noastre, a tuturor in noua lume post-pandemica!

Autor:
prof. dr. ing. Loretta Batali – Presedinte Filiala Bucuresti
si Vice-presedinte al Societatii Romane de Geotehnica si Fundatii 

Citeste articolul integral in Revista Constructiilor nr. 170 – iunie 2020, pag. 16

 Daca v-a placut articolul de mai sus
abonati-va aici la newsletter-ul Revistei Constructiilor
pentru a primi, prin email, informatii de actualitate din aceeasi categorie!
Share

Permanent link to this article: https://www.revistaconstructiilor.eu/index.php/2020/06/01/srgf-impactul-crizei-covid-19-asupra-ingineriei-geotehnice-din-romania/

Lasă un răspuns

Adresa de email nu va fi publicata.