«

»

AICPS: Proiectam o Romanie mai sigura si rezilienta

Share

 

Activa, implicata, cu o viziune adaptata vremurilor, AICPS este in prezent cea mai mare comunitate profesionala a inginerilor constructori proiectanti de structuri din Romania.

 

Inginerii proiectanti de structuri au infiintat in urma cu 33 de ani Asociatia Inginerilor Constructori Proiectanti de Structuri (AICPS).

Profesionalismul, integritatea si dorinta de a creste impreuna, prin schimb constant de experienta, unesc astazi in AICPS proiectanti de structuri din peste 6 generatii, de la studenti si tineri proaspat intrati in profesie, la seniorii cu vasta experienta.

 

In primul rand, AICPS dedica aceste pagini muncii de zi cu zi pe care membrii nostri o fac cu pasiune si responsabilitate pentru a proiecta o Romanie mai sigura, o Romanie mai sustenabila, o Romanie mai rezilienta. Da, se poate!

Rezilienta unei comunitati se bazeaza pe unitatea dintre generatii.

Membrilor nostri seniori le multumim pentru sustinerea constanta a activitatii asociatiei si pentru contributia remarcabila la dezvoltarea profesiei noastre. Continuam impreuna sa crestem o asociatie dedicata stiintei si profesiei de inginer proiectant de structuri pentru asigurarea bunastarii societatii.

Membrilor tineri le uram bun venit intr-o comunitate care se deschide catre noile generatii. In AICPS, liderii alesi ai asociatiei, la randul lor reprezentanti ai 4 generatii, se implica in crearea unui cadru care ofera experiente de invatare si oportunitati pentru schimb de experienta intre membri seniori si cei tineri. Tinerii au sansa si de a se implica intr-un dialog constructiv si a colabora cu cei din conducerea asociatiei.

Impreuna suntem peste 1.000 de membri, companii si membri individuali, care credem in misiunea de a sustine responsabilitatea si asigurarea calitatii in domeniul constructiilor in cadrul AICPS, ca organizatie profesionala, autonoma, neguvernamentala, care reprezinta interesele inginerilor din domeniul proiectarii structurilor de constructii.

Membrii au in AICPS un partener activ care le sustine interesele in fata autoritatilor si prin colaborarile cu alte asociatii profesionale. Asociatia noastra se implica constant in:

 • propuneri de imbunatatire a cadrului legislativ
 • explicarea / comentarea / adnotarea cadrului legislativ
 • apararea si sustinerea drepturilor profesionale si economice necesare unei corecte desfasurari a activitatii

Beneficiile cele mai importante ale membrilor AICPS:

 • o comunitate de profesionisti care impartasesc aceleasi valori
 • un sistem propriu de asigurari profesionale
 • cursurile de perfectionare profesionala continua pe diverse domenii
 • Conferinta Nationala Anuala AICPS, care in 2024 ajunge la a 32-a editie
 • simpozioane, dezbateri tehnice si networking profesional pentru schimb de experienta
 • Premiile AICPS
 • revista AICPS

 

Vocea inginerilor proiectanti de structuri este mai puternica in 2023.

AICPS promoveaza activ valoarea profesiei de inginer constructor si a calitatii in constructii pentru investitii sustenabile si smart.

„Cu totii avem interesul sa sustinem eforturile societatii pentru siguranta fondului construit si a vietilor omenesti. Cutremurele din Turcia, de la inceputul anului, si mai apoi cutremurele din Gorj au reamintit publicului larg, investitorilor, dar si autoritatilor ca, in conditiile seismicitatii din Romania, criteriul pretului cel mai mic nu poate fi singurul criteriu. Plusvaloarea pe care o aduce competenta inalta se traduce in investitii Smart pe termen mediu si lung.” (Presedinte AICPS – dr. ing. Lucian MELINCEANU)

O vorba inteleapta de la inaintasii nostri spune ca Suntem prea saraci ca sa ne cumparam lucruri ieftine.” Si din punct de vedere al principiilor de educatie financiara, vom constata ca este cel mai indicat sa nu facem lucrurile cu jumatate de masura.

Din 2019, AICPS investeste in educarea publicului cu privire la siguranta constructiilor si la valoarea vitala pe care cartea tehnica a constructiei o are. Cele mai importante actiuni ale AICPS au fost:

 • In 2019, AICPS a realizat − si de atunci a promovat in mass-media − ghidul pentru publicul larg Recomandarile unui inginer structurist la achizitionarea unui apartament nou;
 • In 2022, AICPS a editat, publicat si distribuit brosura Rolul Inginerului Proiectant de Structuri (traducere dupa editia Structural design – The engineer’s Role, conform acordului incheiat intre AICPS si IStructE);
 • In 2023, AICPS a avut numeroase aparitii de presa dupa cutremurele din Turcia;
 • Tot in 2023, AICPS a realizat Ghidul cumparatorului – editia print − campanie de informare realizata de AICPS si care se adreseaza celor ce doresc sa-si achizitioneze o locuinta.

In ultimul an si jumatate, in mediul online, comunicarea AICPS a sustinut si promovat cu succes evenimentele si proiectele-cheie ale Asociatiei, precum Conferinta Nationala AICPS31, cursurile de formare profesionala si evenimentele de networking. Astfel, s-a reusit aducerea impreuna a comunitatii ingineresti din Romania, consolidand legaturile si ridicand nivelul ingineriei prin sesiuni de networking si schimb de idei. Prin strategii eficiente de comunicare, AICPS a jucat un rol esential in consolidarea si dezvoltarea expertizei profesionale, contribuind semnificativ la constientizarea si informarea corecta si avizata atat a comunitatii de ingineri cat si a publicului larg.” (Director Comunicare AICPS − dr. ing. Ovidiu PRODAN)

AICPS a facut eforturi constante si consecvente de a face vocea inginerilor mai puternica, in acord cu rolul vital pe care il joaca meseria de inginer proiectant de structuri atat pentru siguranta oamenilor cat si a investitiilor.

In acord cu contextul si provocarile pietei actuale de constructii, AICPS crede ca este important sa avem asociatii profesionale cu o reprezentare puternica in toate mediile societatii.

Alaturi de colegii mei din conducerea AICPS, in ultimul an si jumatate am facut auzit punctul de vedere al inginerilor proiectanti de structuri in procesul foarte important de elaborare a CATUC si a altor normative aflate in proces de revizuire, precum P118. De asemenea, am reprezentat Asociatia in relatia cu Departamentul pentru situatii de urgenta. In plus, am avut placerea sa particip in actiuni orientate spre constientizarea si reducerea riscului seismic, precum Tururile ghidate „Bucurestii si cutremurele,” organizate de INCDFP, simpozionul 10 Noiembrie 1940.” (Director AICPS Relatiile cu Tertii − ing. Bogdan BUZAIANU)

 

2022 si 2023 – doi ani bogati in proiecte pentru membrii AICPS

AICPS invita inginerii proiectanti de structuri intr-o comunitate activa, solida, integra, informata, capabila sa isi aduca aportul in crearea si mentinerea unui fond construit sigur, rezilient si sustenabil!

Evenimentele organizate an de an de catre AICPS sustin obiectivul de baza al asociatiei, de crestere continua a stiintei si profesiei de inginer de structuri pentru asigurarea bunastarii societatii.

 

Conferinta Nationala AICPS

Evenimentul de referinta al asociatiei, Conferinta Nationala AICPS, organizata de 33 de ani, este si cea mai mare platforma de interactiune tehnica pe subiecte de interes si actualitate din intreaga sfera a proiectarii si executiei structurilor, din Romania.

Zona larga de expertiza pe care membrii Asociatiei o acopera este oglindita in diversitatea si complexitatea de teme si proiecte din Conferinta. Anvergura profesionala a asociatiei, dovedita prin cumularea experientei membrilor pe care ii avem alaturi, ofera autoritatilor si jucatorilor din piata de constructii garantia unei sustineri tehnice de mare calitate din partea AICPS.” (Presedinte AICPS − dr. ing. Lucian MELINCEANU)

In 2023, Conferinta Nationala AICPS31 a reunit peste 330 de participanti din toate colturile tarii. Au fost prezentate proiecte de importanta strategica, investitii de milioane de euro, precum Stadionul Giulesti sau noul terminal al Aeroportului International Traian Vuia din Timisoara, prezentari realizate de catre co-autorii proiectelor, membri ai AICPS. In total, ultima editie a conferintei a fost un maraton de 2 zile de prezentari remarcabile cu 5 keynote speakeri internationali si peste 35 de prezentari realizate de profesionisti cu experienta.

Conferinta Nationala AICPS31 a abordat provocarile actuale si viitoare din piata de constructii din perspectiva ingineriei de structuri, subsumate in 7 teme principale, regasite in cele peste 35 de prezentari sustinute de catre membrii comunitatii AICPS alaturi de invitatii internationali.

In 2024, Conferinta Nationala AICPS32 va avea loc la Iasi, intre 5 si 7 iunie 2024. Inscrierile sunt deschise.

 

Cursurile AICPS

Cursurile de perfectionare profesionala continua sunt organizate de mai multe ori pe an de catre AICPS, pe diverse domenii. Asociatia invita cei mai buni profesionisti, cu o vasta experienta, sa abordeze cele mai relevante teme pentru membrii comunitatii de ingineri proiectanti de structuri. Un exemplu in acest sens este cursul Tehnici moderne de incercari nedistructive pentru evaluarea constructiilor, sustinut de dr. ing. Teodor PAVLU.

Tinerii ingineri, aflati la inceput de drum in profesie, au gasit un real sprijin in cursurile AICPS precum Specificarea, producerea si punerea in opera a betonului, organizat de AICPS in parteneriat cu Holcim.

AICPS a organizat cel mai recent curs Fundamentele proiectarii structurilor cu pereti de beton in acord cu prevederile reglementarii tehnice CR 2-1-1.1, revizuita, in parteneriat cu UTCB, atat la Bucuresti, cat si la Cluj.

AICPS organizeaza atat cursuri fizice cat si cursuri online, disponibile participantilor inscrisi si ca inregistrari.

Prin programul de cursuri, AICPS indeplineste obiectivul de baza al asociatiei, acela de crestere continua a stiintei si profesiei de inginer de structuri pentru asigurarea bunastarii societatii.

AICPS a elaborat si publicat, de asemenea, documentele:

 • Reguli de buna practica pentru verificarea proiectelor de structura la cerinta siguranta si stabilitate mecanica A1 si A2
 • Prezenta proiectantului de structuri la faze determinate si receptia finala a structurii

Acestea se pot accesa aici: www.aicps.ro/documente

 

Apelul pentru Proiecte AICPS

Cel mai nou proiect al AICPSApelul pentru Proiecte AICPS − sustine crearea si implementarea de proiecte de catre membrii AICPS pentru membrii AICPS. Este primul Apel de acest gen care ofera finantare si este destinat inginerilor proiectanti de structuri. Ideile membrilor se pot transforma in proiecte cu potential de a intensifica schimburile de experienta profesionala, de a disemina cunostinte tehnice valoroase, de a creste vizibilitatea profesiei in randul societatii civile. AICPS ofera cadrul si resursele necesare pentru aceasta.

O comunitate care isi incurajeaza membrii tineri sa se implice deopotriva in practica profesionala si in dezvoltarea profesiei va ramane mereu relevanta si actuala.

 

Impreuna putem construi un viitor mai sigur si durabil pentru comunitatea noastra si pentru mediul inconjurator

Uniti in AICPS, continuam sa ne angajam in promovarea competentei si profesionalismului in domeniul ingineriei constructiilor si sa dezvoltam relatii puternice intre membrii nostri si toti partenerii din domeniu.

Asociatia Inginerilor Constructori Proiectanti de Structuri (AICPS), fondata in urma cu 33 de ani, are pregatirea si experienta de a veghea la imbunatatirea sigurantei constructiilor alaturi de celelalte asociatii profesionale din constructii, universitatile de profil, ministerul de resort cu care colaboreaza in baza parteneriatelor semnate, si cu toti factorii implicati in constructii. AICPS a semnat protocoale de colaborare si cu organizatii internationale: IStructE (Anglia) si, de asemenea, cu ICE (Institution of Civil Engineers − Anglia).

AICPS este o organizatie profesionala, autonoma, neguvernamentala.

 

Si pentru ca suntem la final de an, dorim, cu aceasta ocazie, sa uram Sarbatori fericite si un An Nou cu impliniri si sanatate tuturor! La multi ani!

 

 

INVITATIE LA CONFERINTA NATIONALA AICPS32 − 5-7 iunie 2024

 

Ne bucuram sa va anuntam organizarea celei de a 32-a editii a Conferintei Nationale AICPS, de aceasta data la Iasi, intre 5 si 7 iunie 2024.

77% dintre participantii la editia din 2023 a Conferintei au apreciat schimbul de experienta de calitate in timpul conferintei, intre profesionistii din constructii.

Conferinta Nationala AICPS reuneste anual peste 300 de participanti din toate regiunile tarii, fiind cel mai mare eveniment al comunitatii inginerilor constructori de structuri. Conferinta aduce alaturi de membri AICPS si parteneri si colaboratori din domeniile conexe.

 

Tema Conferintei AICP32 din 2024:

MEDIU CONSTRUIT SUSTENABIL – NOI TENDINTE IN STRUCTURI, MATERIALE SI TEHNOLOGII DE CONSTRUCTII

 

 Va lansam invitatia de a participa la evenimentul de referinta al AICPS in 2024 − cea mai mare platforma de interactiune tehnica pe subiecte de interes si actualitate din intreaga sfera a proiectarii si executiei structurilor, din Romania.

Ii invitam alaturi de noi atat pe inginerii proiectanti de structuri membri AICPS, cat si pe cei care inca nu sunt membri, dar si pe profesionistii din domenii conexe: arhitecti, instalatori, geotehnicieni, constructori si alti profesionisti din domenii conexe ingineriei de structuri.

5-7 iunie 2024 – Conferinta Nationala AICPS, cea de-a 32-a editie, la Iasi

 

  START inscrieri la: office@aicps.ro pentru a prinde biletele earlybird.

 

 

…citeste articolul integral in Revista Constructiilor nr. 209 – decembrie 2023, pag. 52-53

 Daca v-a placut articolul de mai sus
abonati-va aici la newsletter-ul Revistei Constructiilor
pentru a primi, prin email, informatii de actualitate din aceeasi categorie!
Share

Permanent link to this article: https://www.revistaconstructiilor.eu/index.php/2023/12/11/aicps-proiectam-o-romanie-mai-sigura-si-rezilienta/

Lasă un răspuns

Adresa de email nu va fi publicata.